تست لودسل با استفاده از مولتی متر دیجیتال

در این مقاله چند راه حل ساده برای تست و عیب یابی لودسل مورد بحث قرار گرفته است.

برای شروع، به یک مولتی متر دیجیتال با کیفیت خوب (حداقل اهم سنج 1/2 4 رقمی) مورد نیاز خواهد بود.

تست لودسل ها عبارتند از: تعادل صفر(Zero Balance)، مقاومت پل، تست فیزیکی و مقاومت نسبت به زمین.

مرحله اول تست لودسل با مولتی متر: تعادل صفر (Zero Balance)

این تست نشان می‌دهد که آیا لودسل یک آسیب فیزیکی دیده است یا خیر؟ این آسیب ها معمولا به دلیل اضافه بار، لرزش بار یا خستگی فلز به وجود می‌آیند.

قبل از شروع آزمون، لودسل باید در یک وضعیت “بدون بار” باشد، به این معنی که لودسل را از کفه توزین جدا کرده یا کاملا مهار کنید به صورتی که هیچ نیرویی روی آن نباشد.

حالا که لودسل تحت هیچ باری نیست، سیم های سیگنال را جدا کرده، و ولتاژ بین سیم‌های سیگنال + و – را اندازه گیری کنید. کد رنگ برای تعیین – و + سیم سیگنال در برگه اطلاعات کالیبراسیون لودسل (دیتا شیت) ارائه می شود.

مقدار ولتاژ خروجی اندازه‌گیری شده باید در محدوده مشخصات فنی (Zero balance) ارائه شده توسط شرکت تولید کننده لودسل باشد، معمولا این محدوده زیر %1 از خروجی لودسل زیر بار کامل است.

کابل های ولتاژ تحریک باید به منبع تغدیه لودسل (نمایشگر یا ترانسمیتر وزن) متصل بمانند.

با در نظر گرفتن ولتاژ تحریک 5 ولت برای لودسل با ضریب حساسیت 2 میلی ولت بر ولت، حداکثر مقدار اندازه‌گیری شده برای تعادل صفر باید کمتر از 0.1 میلی ولت باشد. برای محاسبه حداکثر مقدار تعادل صفر ، باید ولتاژ تحریک لودسل توسط نمایشگر را در مقدار ضریب حساسیت (mV/V) لودسل ضرب کرد.

هنگام انجام آزمایش میدانی ، به یاد داشته باشید که لودسل ها می توانند تا 10٪ از مقیاس کلی تغییر کنند و هنوز هم به خوبی کار کنند. اگرلودسل مورد آزمایش یک تغییر زیر 10٪ را نشان دهد ، ممکن است مسئله لودسل مشکوک باشد و آزمایش اضافی لازم است. اگر لودسل مورد آزمایش بیش از 10٪ تغییر کند ، احتمالاً از نظر بدنه آسیب دیده است و باید اصلاح شود.

مرحله دوم تست لودسل با مولتی متر: مقاومت بین سیم ها

قبل از تست مقاومت پل ، لودسل را از نشانگر وزن دیجیتال جدا کنید. مقاومت بین سیم های تحریک + و – را اندازه‌گیری نمایید.

اگر عدد خوانده شده توسط اهم متر بیش از استاندارد برگه مشخصات لودسل باشد، نیازی به نگرانی نیست. به طور مثال عدد خوانده شده توسط نمایشگر به اندازه 375 اهم برای یک لودسل 350 اهمی غیر معمول نیست. این اختلاف بوجود آمده توسط مقاومت های جبرانساز درون لودسل ایجاد می شود تا تغییرات به وجود آمده در نقص ساخت یا اثر مخرب دما را متعادل سازد. اگر مولتی متر مقاومت ورودی بیشتر از 110٪ از مقدار خروجی بیان شده را نشان دهد (385 اهم برای یک لودسل 350 اهمی یا 770 اهم برای یک لودسل 700 اهمی) ، ممکن است لودسل دچار اختلال شده باشد و باید بیشتر مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.**

اگر تست مقاومت بین سیم‌های تحریک در حد استاندارد باشد ، باید مقاومت خروجی در مسیرهای سیگنال + و – تست شود. این عدد باید دقیق‌تر باشد، به طور مثال 350 اهم + 1٪ (برای لودسل 350 اهمی) بدست آید.

(عدد بالای تولرانس 1% نشان از خرابی لودسل دارد. این قسمت پیچیده است. حتی اگر کل تست مقاومت خروجی در حد استاندارد باشد ، باز هم می توانید یک لودسل آسیب دیده داشته باشید. غالباً وقتی یک لودسل در اثر اضافه بار یا لرزش بار آسیب دیده باشد ، جفت‌ مقاومت‌ مخالف با فشار هم اندازه ، اما در جهت های مخالف تغییر شکل می یابند.

مرحله سوم : مقاومت نسبت به زمین

در صورتی که تاکنون تمامی آزمایشات روی لودسل انجام شده است اما هنوز به خوبی کار نمی کند، به دنبال اتصال یا نشتی برق باشید. نشتی تقریباً همیشه در اثر نفوذ آب درون لودسل یا کابل ایجاد می شود.

نشتی برق ناشی از نفوذ آب معمولاً باعث نوسان عدد نمایش داده شده در نمایشگر وزن خواهد شد. که گویی این عدد به طور مدام در حال نوسان است.

یک لودسل نامناسب در یه مکان نامناسب اصلی‌ترین دلیل نفوذ آب است. معمولا همه‌ی لودسل ها از نظر محیطی محافظت حداقلی می شوند اما برای مصارف شستشو و شرایط سخت ساخته نشده اند.

دلیل دیگر قطع لحیم یا قطع اتصالات است. اتصالات لحیم کاری ضعیف در نمایشگر اعدادی بی ثبات را نشان می دهد بخصوص هنگامی که لودسل ضربه خورده باشد یا زیادی کشیده شده باشد، بنابراین سیم سست با بدنه لودسل تماس پیدا می کند. اصولا هرگاه سیستم ثابت باشد عدد خوانده شده نیز ثابت خواهد بود.

برای تشخیص مشکلات نشت الکتریکی، تست مقاومت در مقابل زمین با استفاده از ولتاژ پایین مگا اهم متر یا میگر گرفته می شود. باید دقت شود که اگر ولتاژ بالاتر از 50VDC به لودسل وارد شود ممکن است به استرین گیج ها آسیب وارد کند. اگر سیم شیلد به بدنه متصل باشد، هر چهار سیم را به هم اتصال دهید و تست بین آنها و بدنه فلزی لودسل را انجام دهید. اما اگر سیم شیلد به بدنه متصل نباشد هر چهار سیم و شیلد را به هم اتصال دهید و تست بین آنها و بدنه فلزی لودسل را انجام دهید.

اما اگر نتیجه بیشتر از 5000MW نباشد این بدان معناست که جریانی از بدنه در جای معینی در حالت نشت است. اگر لودسل از این آزمایش سالم بیرون نیاید، سیم شیلد را جدا کرده و تست را با کابل های یدون محافظ نسبت به بدنه فلزی انجام دهید. و اگر جواب ها بالای 5000MW باشد می‌توان مطمئن شد مشکلی وجود ندارد.

گاهی اوقات مشکلات جزئی نفوذ آب می تواند از بین برود. اگر مطمئن باشید که نفوذ آب رخ داده است، و اگر مطمئن باشید عایق ورودی کابل، محل ورود است، می توانید راه حل های زیر را امتحان کنید:

1.چند روز لودسل را در یک محل خشک و گرم قرار دهید تا استرین گیج خشک شود.

2. قبل از نصب مجدد لودسل به سیستم، اطراف محل ورودی کابل را با سیلیکون ببندید. این کار مانع از ورود مجدد بخارات آب به داخل لودسل می شود.